Strona: Partnerstwa strategiczne _ NAWA / Dział Współpracy Międzynarodowej

Partnerstwa strategiczne _ NAWA

2023-11-03
, red.  Edyta Ptaszek

Nabór wniosków o udział w programie Partnerstwa Strategiczne NAWA trwa do 31 stycznia 2024 r.
Realizacja pojedynczego Projektu może trwać od 12 do 24 miesięcy, pomiędzy 1 września 2024 roku a 31 sierpnia 2026 roku.

Celem głównym Programu jest wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych.

Rezultaty projektów winny stanowić podstawę do rozwoju długotrwałej współpracy podmiotów tworzących Partnerstwo. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej.

Wnioskodawca w ramach projektu zobowiązany jest zaplanować działania związane z tematyką dydaktyczną, badań naukowych lub wdrożeniową. Działania wskazane we wniosku o finansowanie powinny być ukierunkowane na podjęcie międzynarodowej współpracy instytucjonalnej. Dopuszcza się możliwość realizacji poszczególnych działań osobno z każdym z partnerów strategicznych.

Działania projektowe mogą dotyczyć następujących zagadnień:

1. organizacja wymiany/wykładów/wizyt studyjnych/staży przemysłowych studentów, doktorantów i kadry instytucji - w siedzibie Partnerów lub przedsiębiorców, w tym dostęp osób zaangażowanych w realizację badań naukowych i prac rozwojowych do centrów badawczo-rozwojowych przedsiębiorstw/Partnerów;

2. rozwój lub przygotowanie nowych i innowacyjnych narzędzi i metod kształcenia u Wnioskodawcy i Partnerów;

3. opracowanie nowoczesnych materiałów dydaktycznych, które znajdą zastosowanie w działalności Wnioskodawcy oraz Partnerów;

4. tworzenie i realizacja wysokiej jakości wspólnych studiów prowadzących do uzyskania wspólnego lub podwójnego dyplomu;

5. prowadzenie wspólnych badań naukowych, prac badawczych i badawczo-rozwojowych w wymiarze międzynarodowym przez Wnioskodawcę i Partnerów (współpraca z przedsiębiorstwami nie może być prowadzona w celu wygenerowania zysku) oraz prezentacja i publikacja wyników tych działań;

6. opracowanie i wdrożenie strategii upowszechniania efektów badań prowadzonych przez Wnioskodawcę i Partnerów;

7. rozwój systemu zarządzania jakością w instytucjach partnerskich w zakresie podniesienia jakości kształcenia;

8. nawiązywanie współpracy z zagranicznymi przedsiębiorcami mające na celu dostosowanie oferty edukacyjnej Wnioskodawcy do potrzeb rynkowych.

W Programie wymagana jest realizacja projektu w formule partnerskiej z przynajmniej jednym partnerem strategicznym. Partnerem strategicznym w projekcie muszą być uczelnie lub jednostki naukowe znajdujące się oraz zarejestrowane za granicą, które nie są finansowane z polskich środków budżetowych oraz które podpisały list intencyjny z Wnioskodawcą.

Liczba partnerów strategicznych w projekcie może wynosić od 1 do 6 instytucji.