Strona: Prof. Jorge Silva z wizytą na Politechnice / Dział Współpracy Międzynarodowej

Prof. Jorge Silva z wizytą na Politechnice

2024-02-19
, red.  Monika Stanisz

W dniach 19-23 lutego 2024 roku naszą uczelnię odwiedził w ramach programu Erasmus profesor Jorge Reis Silva, reprezentujący Wydział Inżynierii Universidade da Beira Interior (Covilha, Portugalia). Podczas wizyty miał okazję spotkać się z przedstawicielami Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa oraz Działu Współpracy Międzynarodowej. Spotkania skupiały się głównie na zapoznaniu z potencjałem badawczym uczelni, ze szczególnym uwzględnieniem zwiedzania laboratoriów Katedry Technologii Maszyn i Inżynierii Produkcji, Katedry Awioniki i Sterowania, Ośrodka Kształcenia Lotniczego, Katedry Inżynierii Lotniczej i Kosmicznej, oraz koordynacji działań związanych z wymianą zagraniczną kadry i studentów między Politechniką a UBI.

Z jego relacji wynika, że cieszył nie tylko ze spotkań na naszej uczelni, ale również z nieformalnej części wizyty, podczas której mógł zwiedzić urokliwe miejsca na Podkarpaciu i w Małopolsce. Odwiedził m.in. Zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie, skansen w Kolbuszowej (znaną szerszej publiczności jako "mniejszą połowę" wsi Adamczycha z serialu 1670), Park Historyczny Blizna (dawny niemiecki poligon broni rakietowej V1 i V2) oraz historyczne centrum Krakowa.

Jego wizyta była dla części pracowników okazją do podtrzymania współpracy z UBI oraz do nakreślenia możliwych kierunków rozwoju tej współpracy, zwłaszcza w kontekście dynamicznego rozwoju lotnictwa w naszym regionie. Dla innych była ona zachętą do podjęcia mobilności w ramach programu Erasmus.

Piotr Grzybowski