Strona: Delegacja Politechniki Rzeszowskiej z wizytą rekrutacyjną w Wietnamie / Dział Współpracy Międzynarodowej

Delegacja Politechniki Rzeszowskiej z wizytą rekrutacyjną w Wietnamie

2023-08-29
, red.  Edyta Ptaszek
Spotkanie z pracownikami Ambasady RP w Hanoi

Przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej z misją rekrutacyjną w Wietnamie

Zgodnie z założeniami programu strategii dotyczącego wzmocnienia umiędzynarodowienia uczelnia stara się o kontynuację współpracy z wietnamską firmą Vintraco JSC w zakresie rekrutacji kandydatów na studia. W celu omówienia zasad dalszej współpracy i wyrażenia intencji podpisania nowej umowy delegacja PRz spotkała się z przedstawicielami firmy Vintraco JSC w Hanoi: Panią Do Minh Tam-dyrektor firmy, Panem Ba Dinh Nguyen – wicedyrektorem firmy, Panią Luong Hoang HA – kierownikiem działu współpracy międzynarodowej.  Wietnamscy menedżerowie wyrazili zainteresowanie ścisłą współpracą z naszą uczelnią. Prof. dr hab inż. Piotr Koszelnik, prof. dr hab. Grzegorz Ostasz  i dr hab. Beata Zatwarnicka- Madura, prof. Uczelni spotkali się również z młodzieżą zainteresowaną studiami w Polsce i monitorowali przebieg egzaminu, do którego przystąpili kandydaci na studia w Politechnice Rzeszowskiej.

Spotkanie z Chargé d’Affaires ad interim w Ambasadzie RP w Hanoi

Ważnym punktem wizyty było spotkanie z Panią Justyną Pabian, Chargé d’Affaires ad interim, kierownikiem Wydziału Polityczno-Ekonomicznego Ambasady RP w Wietnamie. Delegacja omówiła kierunki działań uczelni w obszarze międzynarodowym, w zakresie związanym z rozwojem nauki, badań i kształcenia studentów. Przy tej okazji zaprezentowano potencjał naukowo - badawczy i infrastrukturę uczelni.
Nawiązano  również do ubiegłorocznych obchodów rocznicy urodzin patrona Politechniki Rzeszowskiej, Ignacego Łukasiewicza (1822-1882), podkreślając fakt wynalezienia lampy naftowej, poprzez przekazanie repliki.
Poruszono również kwestie związane z wnioskowaniem o wizy studenckie. Pozytywną weryfikację powinna ułatwić rozmowa kwalifikacyjna w języku polskim, oraz znajomość kultury i geografii Polski.

Początki współpracy

Współpraca Politechniki Rzeszowskiej z firmami w Wietnamie sięga roku 2016,  kiedy to została podpisana pierwsza umowa z firmą Alsimexco JSC. W dniach 8-10 grudnia 2016 r. przedstawiciele naszej uczelni: prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, dr inż. Arkadiusz Rzucidło i dr inż. Grzegorz Lew przebywali z kilkudniową wizytą w Hanoi, gdzie przybyli na zaproszenie Vietnam Airlines. Program obejmował spotkania z przedstawicielami firm z branży lotniczej, które są zainteresowane kształceniem przyszłych pracowników na kierunkach studiów prowadzonych na Politechnice Rzeszowskiej.

Absolwenci

Politechnika współpracuje z firmami kształcąc przyszłych pracowników administracji dla wietnamskich instytucji z branży lotniczej. Wśród międzynarodowych absolwentów w bieżącym roku akademickim grupa studentów z Wietnamu ukończyła studia na kierunkach zarządzanie oraz finanse i rachunkowość, otrzymując prestiżowy dyplom uczelni technicznej. Dyplomy uczelni europejskich są wysoko punktowane w procesie rekrutacji kandydatów na stanowiska kierownicze w firmach wietnamskich stąd studenci najczęściej wybierają studia na kierunkach: zarządzanie, finanse i rachunkowość, logistyka, informatyka.

W dniu 18 lipca br. studenci pożegnali się z uczelnią, otrzymując gratulacje od prorektora ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorza Ostasza,  pani dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Beaty Zatwarnickiej- Madury, prof. Uczelni i pracowników Działu Współpracy Międzynarodowej. Absolwentom towarzyszyli członkowie rodzin. Absolwenci są ambasadorami uczelni, kultury i języka polskiego.
W roku akademickim 2023/2024 kształcenie podejmą kolejni kandydaci z Wietnamu, którzy ukończyli roczny intensywny kurs języka polskiego prowadzony w Centrum Języków Obcych Politechniki Rzeszowskiej.