Strona: Uczelnie Ameryki Łacińskiej / Dział Współpracy Międzynarodowej

Uczelnie Ameryki Łacińskiej

2023-06-26
, red.  Monika Stanisz

W maju gościliśmy pracowników z Erasmusowych uczelni partnerskich zlokalizowanych w Ameryce Łacińskiej.

Universidade Federal de Ouro Preto (UFOP), Brazylia

Tradycja, nowoczesność i innowacja to nieodłączne cechy tożsamości UFOP jak podkreślają władze uczelni i pracownicy Biura Międzynarodowego podczas dotychczasowych mobilności w ramach programu Erasmus. Uczenia rozpoczęła swoją działalność od Szkoły Farmacji w założonej w 1839 r. i Szkoły Górniczej w 1876 r. Obecnie uczelnia posiada kampusy w trzech różnych miastach, Ouro Preto, Mariana i João Monlevade, dysponuje ponad 150 salami wykładowymi i 140 laboratoriami dydaktycznymi i badawczymi. Do tej pory pracownicy PRz Wydziału Chemii i Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury bardzo aktywnie rozwijali współpracę z pracownikami UFOP, zainicjowaną podczas mobilności w ramach programu Erasmus. Nadszedł czas, aby poszerzyć zakres współpracy o nowy wydział, którym jest Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Dr Saul Emanuel Delabrida Silva nie tylko zrealizował zajęcia ze studentami politechniki, ale także był prelegentem podczas międzynawowej XIII Konferencji Lean Learning Academy i zaprezentował metody rozwijania technologii rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby przemysłu, a także jak urządzenia do noszenia (ang. Wearable Devices) mogą wspierać pracę ludzi. Wartością dodaną mobilności są rozmowy i trwające ustalenia w sprawie przygotowania wniosku o grant badawczo-dydaktyczny, w porozumieniu z dr iż. Dominikiem Strzałką.

Universidad Antonio Narino (UAN), Kolumbia

W 1976 roku UAN otworzył swój pierwszy kampus w Bogocie. Od tego czasu uczelnia rozrastała się i aktualnie posiada kampusy w 29 miastach w całej Kolumbii i oferuje szeroką gamę programów akademickich. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci UAN stał się wiodącym instytutem badawczym w Kolumbii i obecnie najlepsze efekty naukowo-badawcze osiąga w dziedzinie nauk fizycznych, edukacji matematycznej, inżynierii i nauk o zdrowiu. Dr Fabian Mauricio León Vargas, zrealizował gościnne wykłady również na Wydział Elektrotechniki i Informatyki. Tematyką wykładów było Modelowanie dynamiczne i regulacja PID, grupą docelową studenci pierwszego stopnia studiów inżynierskich.

Anáhuac University, Meksyk

Uczelnia należy do sieci prywatnych jednostek edukacyjnych Anáhuac University Network. Sieć składa się z uniwersytetów zlokalizowanych w Meksyku, Chile, Hiszpanii, Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Ponadto Wirtualny Uniwersytet Anahuac, który także wchodzi w jego skład obsługuje studentów całym świecie. Pracownik uczelni Dr Antonio Francisco Menendez Leonel de Cervante wygłosił wykłady na temat Wprowadzenia do sztucznej inteligencji (AI), Algorytmów ewolucyjnych, sieci neuronowe i modeli transformatorowych.

Pracownicy mieli również szansę zwiedzić Muzeum-Zamek w Łańcucie, a także dzięki uprzejmości dyrektora zamku Krzysztofa Żaby, co jest nie lada gratką, zaglądnąć do zamkowej biblioteki, która nie jest udostępniana ogółowi zwiedzających.

Plan wizyt pracowników dydaktycznych przygotował Koordynator Wydziałowy prof. Sławomir Samolej za co serdecznie dziękujemy.