Strona: Weź udział w projekcie ConSIMium / Dział Współpracy Międzynarodowej

Weź udział w projekcie ConSIMium

2023-09-13

Rada Unii Europejskiej we współpracy z KRASP zaprasza studentów do udziału w projekcie ConSIMium, który polega na przeprowadzeniu symulacji obrad Rady. Wydarzenie odbędzie się w 18-19 kwietnia 2024 r. w Brukseli.

Ponad 160 uczestników spotka się w Brukseli, aby wziąć udział w ConSIMium - polegającym na przeprowadzeniu symulacji pracy Rady. Przez dwa dni sześcioosobowe drużyny studentów z 27 krajów UE wcielą się w przedstawicieli krajowych oraz odgrywanie ról podczas negocjacji pomiędzy państwami członkowskimi UE na czterech różnych poziomach.

Cel

ConSIMium to praktyczne doświadczenie w podejmowaniu decyzji w Radzie Europy, Unii i Rady Europejskiej.

Symulacja pozwala:

- zrozumieć rolę państw członkowskich w procesie decyzyjnym;

- rolę Prezydencji Rady, wartości wspólne podejmowanych decyzji;

- znaczenie osiągnięcia kompromisu.

Scenariusz opiera się na prawdziwym prawodawstwie europejskim i stanowiskach negocjacyjnych poszczególnych krajów.  Symulacja odbywa się w budynkach Rady, gdzie znajdują się sale posiedzeń, w których spotykają się ministrowie i przywódcy UE.

Struktura

Uczestnicy wcielą się w następujące role: szef państwa lub rządu, minister, ambasador (stały przedstawiciel przy UE), ekspert krajowy lub dziennikarz.

Na każdym posiedzeniu, przedstawiciele Prezydencji, Służby Prawnej Rady, departamentów tematycznych i Komisji Europejskiej odegrają wraz z uczestnikami swoje rzeczywiste role.

Zgłoszenia można przesyłać w nieprzekraczalnym terminie do 16 października 2023 r.

Koszty podróży - 17 i 20 kwietnia 2024 r., wyjazd/powrót musi nastąpić z/do miasta, w którym znajduje się uczelnia macierzysta studenta oraz zakwaterowania (3 noce) zostaną pokryte z projektu.

CV oraz list motywacyjny  - dokumenty powinny zawierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa w celu wzięcia udziału w rekrutacji do projektu „ConSIMium" oraz wyboru uczestnika projektu do Biura KRASP na adres biuro@krasp.org.pl .

KRASP dokona ostatecznej selekcji 6 reprezentantów z Polski na podstawie dokumentów przesłanych jedynie za pośrednictwem biur KRUP, KRPUT i KRUE - KRASP nie będzie rozpatrywała ew. aplikacji zgłoszonych bezpośrednio do Biura KRASP z poszczególnych uczelni/od studentów.

Sekretariat KRASP będzie kontaktował się bezpośrednio tylko z wybranymi kandydatami.

Więcej informacji z poprzedniej edycji:
www.consilium.europa.eu/en/events/consimium/