Strona: Wizyta przedstawiciela generalnego Flandrii w Polsce / Dział Współpracy Międzynarodowej

Wizyta przedstawiciela generalnego Flandrii w Polsce

2023-06-30
, red.  Edyta Ptaszek

W czwartek 29 czerwca 2023 r. w Rzeszowie gościł pan Thomas Castrel, przedstawiciel generalny Flandrii w Polsce.
Na spotkaniu z rektorem prof. dr hab. inż. Piotrem Koszelnikiem oraz pracownikami Działu Współpracy Międzynarodowej dyskutowano o sprawach związanych z obecną sytuacją Ukrainy oraz poruszano kwestie związane z rozszerzeniem współpracy międzynarodowej z VIVES University of Applied Sciences in Kortrijk. Z zainteresowaniem przyjęto informację o budowie laboratorium do badania turbiny wodorowej.

Belgia jest państwem federalnym z daleko idącymi uprawnieniami dla regionów i wspólnot. Jeśli chodzi o edukację, jest to wyjątkowa kompetencja wspólnotowa, co oznacza, iż w Polsce jest reprezentowana przez Przedstawicielstwo Flandrii w Polsce.

Flandria jest krainą historyczno-geograficzną położoną na terenie Belgii, Francji i Holandii wzdłuż wybrzeża Morza Północnego. Obejmuje terytoria dawnego Hrabstwa Flandrii, ale jej granice mogą być przy tym różnie określane, niekoniecznie jako prosta kontynuacja dawnego hrabstwa.

Przedstawicielstwo Flandrii w Warszawie jest dyplomatycznym punktem konsultacyjnym Rządu Flandrii w Polsce oraz trzech Krajach Bałtyckich – Estonii, Łotwie i Litwie. Przedstawicielstwo zostało otwarte 15 października 2007 roku i stanowi część Ambasady Belgii w Polsce. Przedstawiciel Generalny Flandrii w Warszawie posiada wszelkie uprawnienia do reprezentowania Rządu Flandrii na Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię z wyłączeniem inwestycji i działalności handlowej przedsiębiorstw. Należy on do personelu dyplomatycznego Ambasady. Przedstawicielstwo  Flandrii udzieli Państwu informacji na temat stosunków bilateralnych pomiędzy Flandrią a Polską i Krajami Bałtyckimi. Zadaniem Przedstawicielstwa jest promocja Flandrii w wymienionych wyżej państwach, za pomocą między innymi efektywnej komunikacji.
Przedstawicielstwo Flandrii dokłada wszelkich starań, aby promować niderlandzkojęzyczną kulturę i język niderlandzki na poziomie uniwersyteckim. Ponadto prowadzi aktywną współpracę z Kolegium Europejskim w Natolinie.