Strona: Współpraca z University of Montenegro / Dział Współpracy Międzynarodowej

Współpraca z University of Montenegro

2023-06-22
, red.  Monika Stanisz

Program Erasmus stworzył możliwości nawiązania i rozwijania współpracy z University of Montenegro (UM) na Wydziale Budownictwa Inżynierii Środowiska i Architektury. Wizyta pracownika UM oraz rewizyta dr hab. inż. Jolanty Dźwierzyńskiej pozwoliła na:

• podzielenie się wiedzą na temat możliwości zastosowania Building Integrated Photovoltaic w obiektach małej architektury oraz możliwymi rozwiązaniami materiałowymi i technologicznymi. Ponadto Pani M. Jevric zaznajomiła się z różnymi innowacyjnymi przedsięwzięciami i innowacjami rozwiazaniami, które podjęto w Rzeszowie, jako stolicy innowacji. Stało się to dla niej inspiracją do starania się o międzynarodowy grant  ,,Curricula innovation in climate-smart urban development based on green and energy efficiency with the non-academic sector”.

• uczestnictwo w zajęciach projektowych z geometrii wykreślnej w PRz i wymianę doświadczeń w zakresie tematyki ćwiczeń rysunkowych,

• dyskusję dotyczącą procesu nauczania i pomysłów na opracowanie oryginalnych zadań dla studentów, które byłyby realizowane ze studentami budownictwa i architektury w ramach geometrii wykreślnej.

• Omówienie przygotowania dwóch wspólnych referatów, które byłyby prezentowane na konferencji Mongeometrija oraz Civil engineering - science and practice w 2024 roku.

• Nakreślenie wspólnego rysu wniosku projektowego w ramach programu Horizon Europe dotyczącego nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych w obiektach małej architektury.

• Zaplanowano wspólny projekt stworzenia e-podręcznika do geometrii wykreślnej w ciągu najbliższych dwóch lat.

• Jolanta Dźwierzyńska podzieliła się wiedzą dotyczącą opracowania nowego programu nauczania w języku angielskim na kierunku budownictwo.

• Pracownik UM przekazał swoje doświadczenia na temat koordynowania projektu, sposobu pozyskiwania potencjalnych partnerów z państw europejskich, którzy mogliby być zaangażowani w kolejnym wspólnym projekcie.